سه شنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٨ |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اخبار > خاطرات جنگ از زبان جانباز شيميايي شركت
 


  چاپ        ارسال به دوست

خاطرات جنگ از زبان جانباز شيميايي شركت

خاطرات جنگ از زبان جانباز شيميايي شركت
در جبهه عشق بود و تنها عشق

موسی الرضا شبرنگی_ وقتي از جبهه و جنگ حرف مي‌زند نور عجيبي در چشمانش جريان مي‌گيرد و شوق همه وجودش را پر مي‌كند. گفتن از شهامت و مردانگي همرزمانش،‌ وسوسه‌اي است كه هميشه همراه او بوده است و از همين‌رو بي‌آنكه از خود بگويد،‌ با اشتياقي وصف‌ناپذير ما را به سال‌ها پيش مي‌برد. درست در دل تير و تركش خمپاره‌ها. هنوز هم لحظه در آغوش گرفتن همرزمي را كه عازم عمليات بود با هيچ‌چيز عوض نمي‌كند و آن لحظات را پاك‌ترين و ناب‌ترين لحظات زندگي خود مي‌داند.
«مهدي جاويدزاده ارشادي» كارپرداز اداره كل مخابرات منطقه چهار است كه در سن 18 سالگي و در كوران جنگ تحميلي پا به مناطق جنگي گذاشت تا از ميهنش دفاع كند. او در سال 1334 در خانواده‌اي مذهبي در شهرستان اردبيل به دنيا آمد و در سال 1361، پس از ترور برادر بزرگترش رضا كه مأمور حفاظت از بيت امام خميني (ره) بود عازم جبهه شد.
جاويدزاده خود چنين مي‌گويد:‌ «جبهه دانشگاه عشق و ايثار بود كه دانشجويان آن درس‌هاي گذشت، بي‌ريايي و برادري مي‌آموختند فارغ‌التحصيلان جبهه كساني بودند كه به فيض شهادت نايل مي‌آمدند و ما كه از لاي در به اين درس‌ها گوش مي‌داديم سعي مي‌كرديم وفا، ايستادگي و مقاومت را از آنها بياموزيم».
اولين تجربه حضور او در جبهه عمليات والفجر مقدماتي بود. جاويدزاده كه هجدهمين سال زندگي خود را تجربه مي‌كرد در منطقه عملياتي فتح‌المبين به عنوان تك‌تيرانداز خدمت مي‌كرد و پس از آن بين سال‌هاي 61 تا 64 باتوجه به آشنايي با مناطق عملياتي هويزه،‌ خيبر،‌ بدر، دشت عباسف دهلران، چنانه و پنجوين به عنوان پيك موتورسوار فعاليت خود را ادامه داد.
او در يكي از همين مناطق بود كه براي اولين‌بار در معرض گازهاي شيميايي ناشي از بمباران دشمن قرار گرفت و به جرگه جانبازان شيميايي پيوست.
منطقه پنجوين را بمباران شيميايي كرده بودند و ما براي انجام وظيفه مي‌بايست به آن منطقه مي‌رفتيم ولي از ماجراي آلوده بودن منطقه اطلاع نداشتيم. بعدها كه به سمت قرارگاه برگشتيم به ما اطلاع دادند كه عراق آن منطقه را شيميايي زده بود. بعد از مدتي كم‌كم آثار تاول و خارش روي پوست بدنم بر اثر انتشار گاز خردل نمايان شد».
مهدي جاويدزاده يك بار ديگر در سال 64 در منطقه عملياتي هورالعظيم جزيره مجنون از ناحيه چشم،‌ پوست و ريه دچار عارضه شيميايي شد كه تا به امروز مشكلات و آثار مربوط به آن را بر دوش خود مي‌كشد. او با آنكه طعم تلخ شيميايي شدن را چشيده ولي در طول تمام صحبت‌هايش از جبهه و جنگ به شيريني ياد مي‌كند و وقتي از او پرسيديم آيا در جبهه تلخي هم وجود داشت؟ اين گونه پاسخ مي‌دهد كه «من در جبهه هيچ تلخي نديدم، هرچه بود عشق بود و عشق و تنها عشق».
از اعزام بچه‌ها مي‌گويد. از فرار كردن از خانه به خاطر رفتن به جبهه تا دعاهاي توسل كه بچه‌ها در دل تاريكي شب مي‌خواندند. هركس هر شعري كه درمورد امام حسين و ائمه اطهار (ع) بلد بود مي‌خواند.
«يادش به خير» جمله‌اي بود كه در تمام صحبت‌هايش آن را تكرار مي‌كرد و ادامه مي‌داد «ياد همرزمان شهيدمان - ياد امام شهد ايمان همگي به خير».
از او مي‌خواهم خاطراتي از جبهه برايم نقل كند. به ليوان‌هاي پلاستيكي دسته قرمزي اشاره مي‌كند كه در اوايل جنگ به هر رزمنده يكي از اين ليوان‌ها داده مي‌شد و تقريباً‌ تمام بچه‌ها سال‌هاي اوليه جنگ هركدام يكي از اين ليوان‌ها را داشته‌اند و برايشان آشناست. از بسته‌هاي پلاستيكي نخودچي كشمش مي‌گويد كه به همراه نامه پرمهر و محبت دانش‌آموزي از شهرستاني دور به دستشان رسيده و كلي باعث بالا رفتن روحيه و انرژي در آنها شده بود.
به تنورهاي دست‌سازي اشاره مي‌كند كه آتش آن را با جعبه‌هاي مهمات عراقي‌ها تامين مي‌كردند تا آب گرم براي شستن لباس‌ها به دست آيد و ادامه مي‌دهد: «اين خاطرات با ديدن و شنيدن خاطرات ديگر همرزمان شيميايي‌ام كه براي درمان در بيمارستان‌هاي ساسان و بقيه‌ا... (عج) بستري شده‌اند به اوج خود مي‌رسد. گويي زمان به عقب برمي‌گردد و ما يك بار ديگر دور هم جمع مي‌شويم و باز هم جمله يادش به خير. آري يادش به خير - ياد شهداء ياد تمام كساني كه در راه وطن از با‌ارزش‌ترين چيز خود كه همان جان شيرينشان بود گذشتند و آن شيريني را با نهايت دست و دلبازي به ما تقديم كردند تا از شيريني جان آنان كام و زندگي ما نيز در سايه امنيت، استقلال و آسودگي شيرين شود.

14

 


١٤:٣٢ - دوشنبه ١٩ فروردين ١٣٩٢    /    عدد : ٤٦٩٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٩٧


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 


/i
    اخبار گنجینه   یادداشت   گفتگو   نوشته های شما

    بیسیم چی   زخم های متبرک   مخابرات و جبهه ها   یاد یاران

 

بازديدکنندگان اين صفحه: 88142    |    بازديدکنندگان امروز : 74     |    کل بازديدکنندگان :  2637982    |    بازديدکنندگان آنلاين :  1    |    زمان بارگزاري صفحه :  0.50 ثانیه

كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به مخابرات منطقه تهران می باشد